Masaż to nie tylko forma relaksu, ale także skuteczna pomoc przy różnych problemach zdrowotnych. W zależności od dolegliwości na jakie skarży się pacjent, wskazany będzie inny rodzaj masażu. Zarówno klasyczne masaże relaksacyjne jak i specjalistyczne masaże lecznicze i sportowe mają swoje zastosowanie w różnych przypadkach. Z jakimi problemami udać się do masażysty? W tym artykule przybliżymy popularne dolegliwości i zaburzenia, z powodów których wybieramy masaż.
Z jakimi problemami udać się do masażysty?
Poniżej omówimy kilka popularnych problemów, z którymi osoby cierpiące udają się do masażysty. Dostępne rodzaje i techniki masażu dają masażystom możliwości lecznicza lub rehabilitacji przy wielu różnych dolegliwościach i problemach. Przy wyborze masażu bardzo pomocna okaże się wizyta diagnostyczna, podczas której specjalista określi cel rehabilitacji i wybierze odpowiednie zabiegi, które pomogą w przywróceniu sprawności fizycznej. Wykwalifikowany masażysta wykluczy także ewentualne przeciwwskazania dla konkretnych zabiegów.
Stress
Masaż to nie tylko ukojenie dla ciała ale również dla duszy. Klasyczny masaż relaksacyjny potrafi skutecznie rozładować napięcie, które buduje się w nadmiarze codziennych obowiązków. Silny stres potrafi skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie lub doprowadzić poważnych chorób, w tym depresji. Dobrze dobrany masaż rozluźni mięśnie ciała i zapewni relaks umysłu poprawiając przy tym nasze samopoczucie.
Napięcia mięśniowe
Odpowiedni masaż skutecznie zmniejsza napięcia mięśniowe wywołane nie tylko stresem, ale także zmęczeniem lub po prostu siedzącym trybem życia. Niestety w wielu miejscach pracy brakuje balansu i zróżnicowania stanowisk pracy. Częste, ośmiogodzinne siedzenie przed komputerem lub po prostu przebywanie w tej samej pozycji ciała może wywołać napięcie różnych grup mięśniowych. Masaż klasyczny poprawia elastyczność mięśni zmniejszając ich napięcie.
Ból pleców
Bóle pleców czy problemy pojawiające się wraz z wadą postawy i problemami z kręgosłupem to częsty powód, dla którego decydujemy się na wizytę u masażysty. W zależności od skali problemu, może tutaj pomóc wspomniany już masaż klasyczny, który skutecznie potrafi zmniejszyć bóle pleców, mięśni i stawów.
Zwichnięcia, skręcenia i stłuczenia kości oraz stawów
Osoby z szeroko pojętymi obrażeniami ortopedycznymi często szukają pomocy u masażysty. Masaż klasyczny kończyny pomaga przy urazach typu zwichnięcia, skręcenia lub stłuczenia.
Intensywny trening i wysiłek fizyczny
Regularne i intensywne treningi siłowe mogą w skrajnych wypadkach doprowadzić do kontuzji. Sportowcy często korzystają z różnych form masażu w celach profilaktycznych. Masaż sportowy to popularna i często niezbędna forma zapobiegania kontuzjom.
Kontuzje
Kontuzje sportowe czy powypadkowe mogą wykluczyć nas z prowadzenia aktywnego trybu życia. W przypadku długotrwałych kontuzji ważne jest aby regularnie pracować nad przywróceniem masy mięśniowej i siły w kontuzjowanej części ciała bez wywoływania zbędnych obciążeń dla tych partii. Pomocny będzie tutaj np masaż izometryczny.
Żylaki i niewydolności żył
Niewydolność żył prowadząca do żylaków to poważna dolegliwość. Najbardziej popularne w tej grupie są żylaki kończyn dolnych. W zależności od skali problemu, odpowiedni masaż usprawnia krążenie i minimalizuje obrzęki. Wskazane przy tego typu dolegliwościach są drenaż limfatyczny oraz masaż uciskowy.
Zmarszczki na twarzy
Masaż twarzy to popularny wybór wśród osób chcących polepszyć kondycję skóry twarzy i zapewnić jej młody wygląd. Tego typu zabiegi pomagają też rozluźnić napięcie mięśni twarzy.