Ból lędźwiowy to dyskomfort odczuwany w dolnej części pleców, najczęściej podczas schylania, poruszania się, a także w nocy. To najmocniej obciążony odcinek kręgosłupa, co sprawia, że łatwo ulega urazom oraz może powodować silne dolegliwości bólowe. Ból lędźwiowy występuje najczęściej u osób pomiędzy 30. a 50. rokiem życia i ryzyko jego wystąpienia nasila się wraz z wiekiem.
Jest także nieodłącznie związany z naszą kondycją zdrowotną i fizyczną oraz stylem życia. Na szczęście istnieją sposoby na ból lędźwi, łączące właściwości lecznicze z kojącą ulgą dla kręgosłupa i całego ciała.
Przyczyny bólu w odcinku lędźwiowym
Najczęstsze przyczyny bólu pleców, które spotyka się w dzisiejszych czasach to:
- nieprawidłowa postawa ciała, zarówno podczas chodzenia, jak i pracy za biurkiem
- brak aktywności fizycznej
- stres
- nieprawidłowe podnoszenie przedmiotów i dźwiganie ciężarów
- zła pozycja podczas snu
Ponadto do źródeł dyskomfortu w odcinku lędźwiowym należy dołączyć ciążę, nadwagę, regularne chodzenie na obcasach, palenie wyrobów tytoniowych, czynniki psychologiczne (m.in. stany depresyjne), a także przetrenowanie.
Bólu lędźwiowego nie należy lekceważyć – może być także efektem poważnego schorzenia kręgosłupa! Najpowszechniej doświadczane urazy, związane z odcinkiem lędźwiowym to: dyskopatia, entezopatia więzadła biodrowo lędźwiowego, złamanie kompresyjne lub przesunięcie kręgów.
Dolegliwości wynikające ze zwykłego przeciążenia pleców powinny ustąpić w przeciągu dni lub tygodni. Jeśli to nie następuje lub ból jest wyjątkowo silny należy skontaktować się z lekarzem-specjalistą lub rehabilitantem w celu odpowiedniej diagnostyki i leczenia.
Co na ból kręgosłupa lędźwiowego?
Warto zadbać o siebie od razu po wystąpieniu dyskomfortu w plecach, tak aby załagodzić ból oraz przyspieszyć regenerację organizmu. Na pytanie klientów, co na ból lędźwi mogą poradzić samodzielnie w domu, wskazuję szereg rozwiązań.
W pierwszej kolejności warto zastosować okłady – zimne w przypadku ostrego naderwania lub ciepłe dla rozluźnienia mięśni. W celu osłabienia dolegliwości można zażyć leki przeciwbólowe lub przeciwzapalne, pamiętając jednak, że jest to tylko chwilowy środek, a nie sposób na wyleczenie problemu. Zalecam także odpoczynek i relaks, ale co ważne należy unikać pozostawania w jednej pozycji na zbyt długi okres czasu.
Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy
Kolejną metodą likwidacji bólu w dolnym odcinku kręgosłupa są ćwiczenia zarówno mobilizujące jak i rozciągające nadwyrężone mięśnie pleców. Wykonujemy je leżąc na brzuchu lub plecach, a także w klęku podpartym – np. ćwiczenie koci grzbiet. Delikatna aktywność fizyczna pomoże wzmocnić uszkodzoną partię pleców oraz przyniesie ulgę dla mięśni, przyspieszając powrót do zdrowia. Dla odstresowania i skutecznego relaksu zalecam wykonywanie również ćwiczeń oddechowych, które rozluźniają ciało, zmniejszając dolegliwości bólowe.
Masaż klasyczny kręgosłupa – skuteczna metoda walki z bólem
Zdecydowanie tym, co na ból dolnej części pleców zadziała najlepiej i najszybciej jest masaż klasyczny, jaki wykonuję na terenie Rudy Śląskiej, a także z dojazdem do klienta na terenie województwa Śląskiego. Zabieg ten łączy w sobie cechy masażu leczniczego oraz masażu relaksacyjnego, skutecznie niwelując przyczynę dolegliwości oraz przynosząc odpoczynek dla całego ciała. Oparty na wielu różnych technikach likwiduje zdiagnozowane w odcinku kręgosłupa napięcie i wzmacnia osłabione partie mięśni, przywracając równowagę dla organizmu.
Serię masaży klasycznych kręgosłupa oferuję z możliwością dojazdu do domu, co dodatkowo wpływa na komfort pacjentów. W oparciu o diagnozę i indywidualne preferencje klientów, wspólnie z nimi dobieram odpowiednią metodę i rodzaj leczenia. Zapraszam do spojrzenia na cennik wykonywanych przeze mnie zabiegów oraz skorzystania z zalet, jakie daje wizyta diagnostyczna i kontrolna bezpośrednio w domu klienta.
Bólu kręgosłupa, w tym odcinka lędźwiowego nie wolno ignorować, jeśli zależy nam na zachowaniu zdrowia i formy przez długi czas. Dlatego zachęcam do odpowiedniego stylu życia i regularnej aktywności fizycznej, połączonej z regeneracją i zabiegami, przynoszącymi ulgę dla przeciążonych partii ciała.